Menu

havale-eftGünümüz teknolojisinde artık para transferleri de hayatımızın bir parçası konumuna gelmiştir. Para transferleri sayesinde birçok işimizi kısa bir sürede ve kolaylıkla halletmemiz mümkün hale gelmiştir. Bu para transferlerinin en çok kullanılanları da Havale ve EFT işlemleridir. Havale ve EFT işlemleri birbirinden farklı ancak işlevleri konusunda birbirlerine oldukça benzeyen iki para transfer yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadırlar.Havale işleminden biraz bahsedersek; Bir işlemin havale olarak kabul edilebilmesi için aynı bankanın farklı şubeleri arasında bulunan hesaplar arasında yapılıyor olması gerekir. Kısaca aynı banka üzerindeki bir hesaptan başka bir hesaba para gönderme işlemine denir. EFT ise; İki farklı banka arasındaki TL cinsinden ödemelerin dijital ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan EFT (Elektronik Fon Transferi) Türkiye’de ilk olarak 1 Nisan 1992 tarihinde T.C. Merkez Bankası tarafından başlatılmıştır. İnternet bağlantısına sahip herhangi bir bilgisayardan, tablet ya da cep telefonundan kolaylıkla EFT yapılabilir. EFT temel anlamda havale işlemindeki ile aynı şekilde yapılmaktadır. Aralarındaki ve bu iki işlemi birbirinden ayıran temel fark ise EFT nin farklı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferi işlemleri kapsamasına karşın, havalenin aynı bankalar arasında olan hesaplara yapılan para transferlerini kapsamasıdır.
Bu iki para transfer işlemi işlevleri bakımından ayrılmalarının yanı sıra işlemlerin yapılış yöntemine göre de birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu işlemlerin nasıl yapıldığından da söz etmemiz gerekirse;
EFT işlemini gerçekleştirirken 4 ana unsur vardır: Gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası. Bu bilgileri sisteme doğru bir şekilde girdiğiniz zaman paranız bankanız tarafından işleme alınır ve onay aşaması başlar. İlk olarak, yatırdığınız para miktarının hesabınızdaki yeterliliği kontrol edilir ve hesabınızda yeterince para varsa, para transferine sistem tarafından onay verilir. Sistemin onayı ile yatırmış olduğunuz para miktarı alıcının hesabına geçer. Bu işlemler, EFT Sistemi sayesinde çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Eğer bakiyenizde yeterince para yoksa sistem işlemi yapmaz ve ödeme kuyruğunda bekletir. EFT işlemini yaparken bir çok yerden ve birçok şekilde bu işlemi yürütebilmeniz mümkündür. Hafta içi resmi tatiller haricinde bankanın belirlediği zaman aralığında gerçekleştirilen EFT işlemi banka şubesi, ATM, internet, telefon ve mobil bankacılık işlemleri aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Banka şubeleri aracılığı ile EFT yapmak isteyen müşteriler banka şubesinde bulunan gişe işlemlerinde bulunan banka personeli ile gerçekleştirebilirler. Para transferi yapmak istedikleri banka hesap numarasını veya IBAN numarası banka personeline vermek suretiyle EFT işlemi sayesinde parayı 5 ile 10 dakika arasında muhatap bankanın hesabına aktarılmasını sağlayabilirler. Gerekli bilgileri girip işlemi tamamlayıp takip eden birkaç dakika içinde EFT ile gönderilen para aynen havalede olduğu gibi alıcının hesabına yansır. Elektrik, su, doğalgaz, okul taksiti, kredi kartı, çeşitli aidat ödemeleri ve bağışlar EFT yöntemiyle ödemenin yapılması gereken günde hızla ve kolaylıkla halledilebiliriz. Hayatımızın birçok yerinde bize kolaylık sağladığını da bu bilgilere dayanarak söyleyebiliriz.
Havale işlemi de tıpkı EFT de olduğu gibi çeşitli şekillerde ve yöntemlerle halledilebilmektedir. Havale yapmak istiyorsanız önünüzde farklı alternatifler bulunur. Bankanızın şubesinden, ATM cihazından veya internet şubesi üzerinden havale edebilirsiniz. Ancak banka şubesinden banka şubesinden yapılan havalelerde müşterilerden yüksek havale ücreti talep edilmektedir. Bu yöntemleri tek tek ve kolay anlayabileceğiniz şekilde size aktarmamız gerekecek olursa;
Şubeden havale yapmak istiyorsanız hesabınızın bulunduğu bankaya giderek gişe işlemleri bölümünden ilgili formu doldurarak havale isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Ancak bazı bankaların havale ücretleri olarak yollanan para miktarına bakmadan en az 50 lira gibi ücret talep etmektedirler. Bankamatikten havale yapmak isteyenler için tek gerekli şey, bankamatik kartının bulunmasıdır. Bankamatikten havale bölümüne girdikten sonra para yatırmak istediğiniz hesabın şube kodu ve numarasını girerek bankamatikten havale yapabilirsiniz. Bankamatikten havale ücreti oldukça düşük olup bazı bankalarda ücretsiz olarak bu hizmet sunulmaktadır. İnternetten havale yapma işlemi için mutlaka havale yapacağınız bankanın internet şubesine erişim imkânınız bulunmaktadır. Yani internet şubesi şifresi alınmış olması gerekmektedir. Yani internet şubesi şifresi almış olması gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra menüde yer alan para aktarma işlemleri arasından size uygun olanını seçerek yine alacaklı hesabın hesap bilgilerini girip internet şubesi üzerinden havale gönderme işlemini tamamlayabilirsiniz. Havale işleminin saati yoktur istediğiniz zaman dilediğiniz vakitte bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.
İşte bütün bu anlattığımız bilgilerden sonra siz de hayatınızı kolaylaştırmak adına günümüz teknolojisinin bize sunduğu bu mükemmel avantajları kullanarak para transfer işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.