Menu

visa-300x182Visa; bir Amerikan ulusal finans şirketidir. Şirket merkezi Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olan California ‘da bulunan Foster City’de bulunmaktadır. Bu şirket bize hizmetleri bu merkez üzerinden vermektedir. Visa ismi ve logosu bugüne kadar birçok değişikliğe uğrayarak bugüne gelmişlerdir. Visa isminin ortaya çıkmasından bahsedecek olursak, 1976 yılında bankaların bünyesinde bulunan birçok kart ve şirket ismi bulunmaktaydı. Bunlardan bazıları; BankAmericard, Barclaycard, Carte Bleue, Chargex, Sumitomo Card vb. Bu çokluğa ve karmaşıklığa engel olmak için 19676 yılında hepsi Visa adı altında tek bir lisans tek bir marka ve tek bir çatı altında toplandı. 2007 yılının Ekim ayında ise Amerikan Bankası BankAmericard olan marka ismini yenileyerek BankAmericard Rewards Visa olarak değiştirdi. Bu şekilde günümüzde halen kullanılmakta olan bu isim meydana gelmiştir. Visa logosunun bildiğimiz son haline gelmesi 2015 yılında olmuştur. Ortaya çıktığı yıldan 2015 yılına kadar çeşitli değişikliklere uğramıştır. Gerek renklerinde gerek yazısında birçok değişikliğe gidilmiştir.
Visa’nın kuruluş amacı dünya üzerindeki para transferlerinin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Bu para transferleri Visa logolu kredi kartları ve banka kartları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Visa diğer finans şirketlerinden bazı konularda ayrılmaktadır ve onların önüne geçmeyi başarmıştır. Bu konuların başında tamamen müşterilerini düşünerek yapmış olduğu müşterilere nakit erişim imkânı sağlamasıdır. Bu sayede oldukça dikkat çekmeyi başarmıştır.
Visa kuruluşundan bu yana sürekli gelişen ve dünya üzerinde oldukça yayılmış bir firmadır. Bu yayılmayı ve Visa üzerinden yapılan işlem çokluğunu kanıtlar nitelikte, 2015 yılında finansal bir yayın olan Nilson Report’ ta Visa hakkında çok çarpıcı bilgiler yayınlanmıştır. Bu yayına göre; Visa’nın yaklaşık 6,8 trilyon tutarında 100 milyar kadar işlem yaptığını bizlere açıklamıştır. Bu sayılardan da anlayabileceğimiz üzere Visa oldukça çok kullanılan ve tercih edilen bir firmadır.
Dünya üzerinde çok fazla yayıldığını söylemiştik. Visa Antarktika kıtası haricinde diğer tüm kıtalarda oldukça aktif olan bir firmadır. Bu 6 kıta üzerinde halen devam etmekte olan birçok finansal hareketliliğin arkasında Visa’ yı görmemiz mümkün olacaktır. Bu kıtalardaki yayılımında en çok dikkat çeken yayılma Visa Avrupa olmuştur. Visa Avrupa’nın diğerlerinden oldukça farklı ve gelişmiş bir şirket olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.
Visa Avrupa, Avrupa bölgesinde Visa Şirketinin, bu markanın Visa teknolojisinin ayrıcalıklı ve seçkin özelliklerini taşıyan ve varlığını sürdüren bir şirket olarak ayrılmıştır, Visa markasının dâhilinde banka kartı ve kredi kartı (Visa Debir, Visa Credit) gibi kartlar çıkartmaya devam etmektedir. Dünyanın birçok yerinde Visa’ya bağlı şirketler varlığını sürdürmektedir, bu şirketler her türlü terör vb. saldırılara karşı yüksek düzeyde korunmaktadır.
Visa finansal şirketi müşterilerine çeşitli kart seçenekleri sunarak da farklılığını kanıtlamış bir şirkettir. Bu kartlar işlem farklılığına göre ayrılmıştır. Her birinin ayrı ve kendine özel işlem seçenekleri bulunmaktadır. Dilediğiniz kartı seçerek bu çeşitlilik avantajından faydalanmanız mümkündür. Bu kartların ne olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz;
Banka Kartı (Hesapta para tutmak ve bu parayı kontrol amacıyla kullanılan kart)
Kredi kartı ( Her ay belirli bir limitte para harcayabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir kart)
Ön Ödemeli Kart
Olmak üzere 3 farklı kart seçeneği ile müşterilerine hizmet etmeyi sürdürmektedirler.
Günümüz teknolojisine büyük bir uyum sağlayarak 2014 yılında Visa Apple şirketiyle bir anlaşma yaparak, yeni çıkan telefonlara iPhone modellerine mobil cüzdan uygulaması getirerek, telefon vb. diğer araçlar üzerinden kart işlemleri yapılabilme imkânı sunması da müşterilerine sağladığı büyük avantajlardan biri olarak karşımıza çıkmıştır. Eylül 2007 yılında ise bu şirket, daha güvenli bir uygulama yöntemi olan temassız ödeme yöntemine geçmiştir, güvenliği artırmak için PIN, adı verilen bir şifre uygulamasına da geçmiştir. Bu uygulamalar sayesinde güvenlik hakkında kafadaki soru işaretlerini de silip atmıştır.
Visa şirketi, kartları kurulduğundan bu yana birçok uluslararası organizasyona sponsorluk yapmıştır. Bunların başını uluslararası büyük bir organizasyon olan olimpiyatlar çekmektedir. Birçok olimpiyata hem sponsorluk yapmıştır hem de bu organizasyonlar sırasında yayın bir şekilde kullanılmıştır, kullanılmaktadır.
Kısaca diyebiliriz ki; Visa kurulduğu tarihten bu yana birçok başarıya imza attığı ve hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye devam ettiği için, çok fazla tercih edilen kalitesini ve çizgisini hiç bozmadan devam eden bir şirkettir.